In legibus magis simplicitas quam difficultas placet. (I.2.23.7)

W prawie podoba się bardziej prostota niż zawiłość.
Kongres Firm Rodzinnych Forbes

III EDYCJA KONGRESU FIRM RODZINNYCH FORBES 

RELACJA Z KONGRESU FIRM RODZINNYCH FORBES 

3. Kongres Firm Rodzinnych Forbes odbył się 20 czerwca 2022 roku w Warszawie. Kongres był znakomitą okazją do spotkania w gronie firm rodzinnych i rozmowy na najważniejsze tematy dotykające rodzinne biznesy.

Podczas wydarzenia razem z Organizatorem – Forbes Polska – gościliśmy właścicieli firm rodzinnych z Polski, ale również zza granicy. Mówiliśmy o sukcesji, finansowaniu firm rodzinnych i ekspansji zagranicznej.

Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych  jest partnerem kongresu od pierwszej edycji, a w 3 odsłonie kongresu mieliśmy zaszczyt mówić o sukcesji polskich przedsiębiorców.

Podczas panelu dyskusyjnego: „Rodzinny Ład: Czy otoczenie prawne sprzyja rozwijaniu firm rodzinnych?” rozmówcy skupili się na potrzebie instytucji fundacji rodzinnej. Prace nad ustawą trwają, a Ministerstwo Rozwoju zapowiada, ze ustawa wejdzie w życie z początkiem roku 2023. Czy rzeczywiście tak się stanie? Pan Henryk Orfinger podkreślał, że fundacja rodzinna jest najważniejszym etapem sukcesji, bo gwarantuje brak konfliktów rodzinnych w przyszłości.

Piotr Grabowski wskazywał, że rozwiązania wdrożone już teraz, na etapie, kiedy fundacji jeszcze nie mamy są bardzo ważne, że już dziś możemy przygotować się na założenie fundacji rodzinnej. Marcin Ochnik natomiast podkreślał wagę wdrażania sukcesorów od jak najwcześniejszych lat. Takie działania procentują w przyszłości, a sukcesorzy sa przygotowani do zarządzania biznesami. Liczymy, że Ministerstwo Rozwoju zgodnie z deklaracjami uruchomi projekt, z którym nie dzieje się już nic od roku.

Podczas Kongresu przytoczono również historię rodziny Gucci, która nie potrafiła funkcjonować bez konfliktów, a które zdarzają się w rodzinnych biznesach i należy stawić im czoła.

Kongres przyniósł również nagrody, które miały za zadanie docenić firmy rodzinne w Polsce, ich wkład w budowanie odpowiedzialnych społecznie biznesów rodzinnych.

Nagrody otrzymali:

Grupa Mokate – Firma Rodzinna  Roku Magazynu Forbes

Tarczyński S.A. – Rodzinny Ambasador Roku Magazynu Forbes

Władysław Grochowski – Grupa Arche –Rodzinny Filantrop Roku Magazynu Forbes

Marta Stefańczyk-Ciąpała – Cafardini – Nagroda Specjalna Magazynu Forbes

Podczas Kongresu Firm Rodzinnych zaprezentowane były również wyniku badania firm rodzinnych przeprowadzonego przez Magazyn Forbes.

Z badań wynika, że

❗️75 % polskich przedsiębiorców deklaruje rozpoczęty proces sukcesji,
❗️ Zdania co do czasu trwania procesu sukcesji są podzielone, prawie 30% twierdzi, że proces trwa 3-5 lat, kolejne 30 % 6-10 lat,
❗️Ponad 50 % firm twierdzi, że ma alternatywny plan na swoje przedsiębiorstwo w przypadku braku sukcesora,


PLIKI DO POBRANIA