In legibus magis simplicitas quam difficultas placet. (I.2.23.7)

W prawie podoba się bardziej prostota niż zawiłość.
Kongres Firm Rodzinnych Forbes

KONGRES FIRM RODZINNYCH FORBES

Powstał z potrzeby przedsiębiorców, którzy spotykali się na galach regionalnych Forum Firm Rodzinnych Forbes oraz w ramach budowania platformy wymiany wiedzy i doświadczeń członków firm rodzinnych, organizacji otoczenia biznesu i Magazynu Forbes.

Wraz z I edycją Kongresu Firm Rodzinnych Forbes (6 grudnia 2019 r.) powstał I Raport Firm Rodzinnych Forbes, a druga edycja w 2020 roku przyniosła spotkanie setek przedsiebiorców na platformie online oraz II Raport Firm Rodzinnych.

________________________________________________________________________________________________________________

II Kongres Firm Rodzinnych Forbes, którego wyłącznym partnerem prawnym jest nasza kancelaria odbył się 15 grudnia 2020 roku w formule online.

Podczas Kongresu głównym tematem podejmowanym przez rozmówców był temat wpływu epidemii koronawirusa na funkcjonowanie przedsiebiorców rodzinnych. Wymiana spostrzeżeń z minionego roku, podsumowanie wyzwań jakie stanęły przed firmami rodzinnymi oraz szans jakie pojawiły się w związku z sytuacją gospodarczą i ekonomiczną przedsiębiorców.

Kongres podzielony został na trzy główne moduły: sukcesję, cyfryzacja, finansowanie.

Piotr Grabowski - wspólnik zarządzający Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k. wziął udział w rozmowach na scenie SUKCESJA

Nestorzy i sukcesorzy - zderzenie wizji i pokoleń - panel dyskusyjny

Jakie role sukcesorzy przyjmują w firmie i w jakim czasie? Jakie role powinny być przekazane innym sukcesorom, a jakie osobom z zewnątrz? Czy nowa generacja sukcesorów kultywuje rodzinną tradycję? Czy seniorzy pozwalają na rozwój własnej wizji firmy?

Jak połączyć sukces z sukcesją? - doświadczenia firm rodzinnych

W rodzinnej firmie przekazanie zarządzania nią kolejnemu pokoleniu to żmudny proces, ale czy trudny? Czy skutecznie przeprowadzona sukcesja to największy sukces rodzinnej firmy? Jak budować plan sukcesji w firmie, czy warto równolegle przygotowywać plan awaryjny, kiedy go rozpocząć? Sukces sukcesji na zewnątrz i wewnątrz organizacji - czyli to, czego nie widać patrząc z boku na sukcesję w danej firmie. Czy sukcesji można się obawiać ? Czy to jest droga od której nie ma odwrotu? Jak skomplikowany jest to proces w warstwie prawnej i emocjonalnej (pamiętajmy o tym, jak ważny jest work-life balance i wsparcie rodziny). Jakie bariery stoją na przeszkodzie do skutecznego przeprowadzenia sukcesji, a jakie - biorąc pod uwagę rodzinny charakter biznesu - stoją na przeszkodzie drogi do roli sukcesora.

 

 

Zwieńczeniem Kongresu było nagrodzenie firm rodzinnych w pięciu kategoriach:

Firma Rodzinna Roku - JMP Flowers
Rodzinny Ambasador Roku – Mercator Medical S.A. i dr Wiesław Żyznowski
Rodzinny Filantrop Roku – Drutex S.A. i Leszek Gierszewski
Zrównoważony Rozwój – TELE-FONIKA Kable S.A. i Monika Cupiał-Zgryzek
Rodzinny Akcelerator – Krzysztof Suski - EuroHolding

 

________________________________________________________________________________________________________________