- Prezydent podpisał ustawę o fundacji rodzinnej | Czekamy na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw
- Testament - dowód dojrzałości czy czarnowidztwo? | Rozmowa z Luizą Kwaśnicką - radcą prawnym w kancelarii
- Fundacja rodzinna - kiedy wejdzie w życie? Uchwalona przez Sejm ustawa przekazana do prezydenta
- Kradzież wizerunku. Co powinieneś wiedzieć? | Rozmowa z dr hab. Magdaleną Błaszczyk
- Ustawa o fundacji rodzinnej uchwalona przez Senat i przekazana do Sejmu
- Fundacja rodzinna w Polsce - Czy to sposób na sukcesję w Twojej firmie rodzinnej? | Webinarium IFR

12 stycznia br. Senat uchwalił szereg poprawek do ustawy o fundacji rodzinnej. Poprawek, nad których przyjęciem albo odrzuceniem będzie głosował Sejm na najprawdopodobniej najbliższym posiedzeniu w dniach 25-26 stycznia jest dokładnie 71.
Zgłoszone przez Senat poprawki mają bardzo różnorodny charakter. Część z nich pełni rolę redakcyjną lub porządkową i służy lepszemu wpasowaniu fundacji rodzinnej w obowiązujący ład prawny. Część jednak ma charakter stricte dotyczący zakładania i funkcjonowania fundacji, a wśród nich wyróżnić należy:
- rozszerzenie zakresu dopuszczalnej dla fundacji rodzinnej działalności gospodarczej o gospodarkę leśną oraz rozszerzenie dopuszczalnej działalności rolnej,
- przyznanie fundatorowi i beneficjentom uprawnienie do kierowania do organów fundacji uwag, opinii lub zaleceń,
- wprowadzenie nieważności czynności podejmowanych przez organy fundacji bez uchwały zgromadzenia beneficjentów wymaganej przez ustawę,
- określenie zasad wnoszenia do fundacji rodzinnej istniejącej fundacji prawa zagranicznego.
Pozytywnie należy ocenić również poprawkę obligującą Radę Ministrów do weryfikacji przepisów o fundacji rodzinnej w terminie trzech lat od wejścia w życie i przedłożenia sprawozdania Sejmowi i Senatowi wraz z propozycjami zmian.
Ostatecznie, znaczna część poprawek Senatu odnosiła się do podatkowej sfery działalności fundacji rodzinnej, w tym dwóch zasadniczych zmian:
- przewidziano możliwość zastosowania przez fundację rodzinną tzw. CIT estońskiego o ile fundacja jest wspólnikiem spółki funkcjonującej według tego opodatkowania,
- fundacja rodzinna została zwolniona z tzw. podatku od przychodów z budynków.
Ustawa, wraz z zaproponowanymi przez Senat poprawkami została skierowana do sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, która winna przygotować sprawozdanie zawierające ocenę poprawek wprowadzonych przez Senat oraz wniosek o odrzucenie lub przyjęcie wszystkich albo niektórych poprawek zawartych w uchwale Senatu. Sejm może odrzucić poprawki Senatu w głosowaniu bezwzględną większością głosów przy udziale co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 25-26 stycznia.
Prace można śledzić pod linkiem
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=CBC37253A6EB1D9EC12589050032D12B
