- Kto może być fundatorem fundacji rodzinnej w Polsce? Jaka jest jego rola?
- Jakie aktywa fundator może wnieść do fundacji rodzinnej? Czym jest family office? Piotr Grabowski
- Czym jest fundacja rodzinna? Jakie są jej cele i jak ja utworzyć? Daria Leszczyk
- Kontrola trzeźwości pracowników | radca prawny Patrycja Dados
- Prawo spadkowe prostym językiem | rozmowa z radcą prawnym Patrycją Dados dla TVP Kobieta
- Proces frankowy krok po kroku - Adwokat Marcin Miszczuk w rozmowie w Biznes24

Już obowiązują przepisy ustawy z dnia 5.08.2022 r. o zmianie m.in. ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego, wprowadzające obowiązek zwrotu lub zaliczenia na poczet spłaty kredytu kosztu kredytu hipotecznego związanego z oczekiwaniem wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
W ustawie z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego dodano postanowienia:
„5a. W przypadku udzielenia kredytu hipotecznego, umowa o kredyt hipoteczny może określać dodatkowy koszt kredytu hipotecznego, związany z oczekiwaniem na wpis hipoteki do księgi wieczystej, ponoszony przez konsumenta do czasu dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
5b. Dodatkowy koszt kredytu hipotecznego, o którym mowa w ust. 5a, podlega zwrotowi konsumentowi lub zaliczeniu na poczet spłaty kredytu hipotecznego po dokonaniu wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej, na warunkach określonych umową o kredyt hipoteczny.”.
Przepisy powyższe mają zastosowanie do:
- umów o kredyt hipoteczny zawartych od dnia wejścia w życie powyższej ustawy;
- umów o kredyt hipoteczny zawartych przed dniem wejścia w życie tej ustawy, jeżeli do dnia jej wejścia w życie nie dokonano wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej.
W przypadku, o którym mowa w pkt 2, zwrot konsumentowi dodatkowego kosztu kredytu hipotecznego lub zaliczenie na poczet spłaty kredytu hipotecznego następuje w terminie 60 dni od dnia dokonania wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej.
autor: r.pr. Luiza Kwaśnicka
