- Zbycie udziałów w sp. z o.o. - o czym należy pamiętać? - radca prawny Luiza Kwaśnicka
- Zbliżają się zmiany w przepisach dotyczące pracowników | radca prawny Patrycja Dados
- FUNDACJA RODZINNA | Nowy termin wejścia w życie ustawy - w oczekiwaniu...
- Jak wybrać optymalną podatkowo formę prowadzenia biznesu? | Warsztat podczas VI Kongresy Rady Podatkowej
- Polski Ład. Jak wprowadzone zmiany wpłynęły na przedsiębiorców. Panel dyskusyjny podczas VI Kongresu Rady Podatkowej.
- Zmiany w przepisach o zatorach płatniczych | dr Rafał Trzeciakowski - Magazyn Poligrafika

Prawnokarna ochrona przed lichwą ma w polskim systemie prawa długie tradycje. To przestępstwo, w bardzo zbliżonym do obecnego kształcie, było też przewidziane w kodeksach karnych z 1932 i z 1969 r. Tradycyjnie odpowiedzialność karna „lichwiarza” wiązała się z „wyzyskaniem przymusowego położenia” kontrahenta.
Z końcem maja 2020 r. weszły w życie dwa nowe przepisy art. 304 k.k., które przewidują odpowiedzialność karną za żądanie zbyt wysokich kosztów – odsetkowych (§ 3) i pozaodsetkowych (§ 2) – za korzystanie z udzielonego świadczenia pieniężnego. Te przepisy obowiązują od roku. Istotnie różnią się od tradycyjnej lichwy (§ 1).
W ramach webinaru adw. dr hab. Magdalena Błaszczyk omówi istotę nowych występków „lichwy”, kładąc szczególny nacisk na przesłanki odpowiedzialności karnej ich sprawców. Przybliży też sposób i powody wprowadzenia do kodeksu karnego tych nowych typów przestępstw. Prowadząca odpowie na pytania 1) czy uzupełnienie art. 304 k.k. o nowe typy występków było konieczne i racjonalne; 2) jakie mogą być jego skutki dla podmiotów udzielających kredytów oraz dla konsumentów; 3) czy nowe występki „lichwy” stanowią proporcjonalną ingerencję państwa w swobodę działalności gospodarczej?
