In legibus magis simplicitas quam difficultas placet. (I.2.23.7)

W prawie podoba się bardziej prostota niż zawiłość.
Transakcje fuzji i przejęć w dobie COVID - niezbędnik praktyczny | Webinarium GWLAW z Inicjatywą Firm Rodzinnych
2021-05-24

Transakcje fuzji i przejęć w dobie COVID-19 – niezbędnik praktyczny

27 maja 2021 r. godz. 11:00

Zawirowania w sytuacji gospodarczej na całym świecie spowodowane epidemią wirusa SARS-CoV-2 wpływają na decyzje właścicieli przedsiębiorstw co do oceny gałęzi prowadzonych działalności narażonych na ryzyko braku rentowności lub nawet zamknięcia. Niektórzy przedsiębiorcy szukają sposobu na przetrwanie w trudnym czasie i wyodrębniają „kulejący” biznes, aby go sprzedać lub szukają finansowania, aby pomóc mu przetrwać. Jeszcze inni działają na rynku w poszukiwaniu okazji do nabycia biznesów na okazyjnych warunkach. Rynek transakcji fuzji i przejęć w nieoczywistych czasach stał się oczywistym rozwiązaniem nie tylko dla przedsiębiorstw, które się rozwijają i pozyskują, ale również dla przedsiębiorców, którzy muszą zapewnić sobie przetrwanie.

Patrycja Dados oraz dr Rafał Trzeciakowski - radcowie prawni w GWLAW przybliżą, na przykładzie praktyczne informacje dotyczące transakcji M&A.

 Link do rejestracji

Agenda wydarzenia:

  1. Czym są transakcje M&A? 

a)     fuzje i przejęcia – rodzaje i sposoby przeprowadzenia transakcji,

b)     jak wybrać dobry moment na akwizycję?

c)     M&A jako recepta na kryzys,

d)     transakcje M&A – nie tylko dla funduszy,

e)     jak znaleźć inwestora?

f)      dlaczego warto przeprowadzić badanie due diligence?

g)     pułapki w dokumentacji transakcyjnej.

  1. Transakcje M&A w obliczu epidemii COVID-19:

a)     wpływ epidemii na rynek fuzji i przejęć,

b)     defensywne akwizycje i ofensywne przejęcia,

c)     transakcja w czasie epidemii:

          i.      klauzula istotnej negatywnej zmiany,
         ii.      rekalkulacja wskaźników wpływających na cenę,
        iii.      wpływ epidemii na złożone oświadczenia i gwarancje.

 

Biogramy prezenterów

Dr Rafał Trzeciakowski – radca prawny

Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracę zawodową łączy z działalnością dydaktyczną, w ramach której prowadzi zajęcia m. in. z zakresu prawa konstytucyjnego, handlowego, ochrony konkurencji i konsumentów oraz zamówień publicznych. Autor i współautor publikacji w dziedzinie prawa konstytucyjnego, gospodarczego, administracyjnego i handlowego. Posiada bogate doświadczenie w zakresie doradztwa korporacyjnego, w tym transakcyjnego, prawa kontraktów oraz tworzenia i przekształcania spółek prawa handlowego. Doradza w obszarze procesów sukcesyjnych firm rodzinnych, w tym w tworzeniu wielopokoleniowych przedsiębiorstw rodzinnych. Jest autorem lub współautorem wielu opinii prawnych i wniosków do Trybunału Konstytucyjnego w zakresie konstytucyjności przepisów krajowych i ich stosowania.

 Patrycja Dados – radca prawny

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów magisterskich zdobywała doświadczenie zawodowe i poszerzała swoją wiedzę, odbywając liczne praktyki studenckie. Redagowała artykuły branżowe z zakresu prawa handlowego i podatkowego na portalach prawniczych. Ponadto w ramach Studenckiej Poradni Prawnej udzielała bezpłatnych porad z zakresu prawa karnego. Doradza przy zawieraniu różnego rodzaju umów występujących w obrocie gospodarczym. Zajmuje się doradztwem na rzecz spółek prawa handlowego na każdym etapie ich działalności, w szczególności w obszarze dokumentacji rejestrowej, sprawozdawczej i informacyjnej. Doradza w zakresie umów spółek, umów wspólników, podwyższania kapitału zakładowego spółek, jak również w obszarze bieżącej działalności operacyjnej. Posiada doświadczenie w zakresie emisji obligacji, procesów transformacyjnych spółek prawa handlowego, tj. przekształceń i połączeń, w tym połączeń transgranicznych. Doradzała przy transakcjach sprzedaży aktywów. Posiada również doświadczenie zdobyte jako in-house lawyer w spółce będącej jednym z największych polskich dostawców usług edukacyjnych w ramach secondmentu. Zajmuje się doradztwem na rzecz stowarzyszeń i fundacji. W jednej z warszawskich kancelarii prawniczych zajmowała się zagadnieniami związanymi z ochroną danych osobowych. Ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim Podyplomowe Studium Prawa Spółek. Autorka artykułów w magazynach ogólnopolskich i branżowych. W swojej pracy wykazuje skrupulatność i szczegółowość, jednocześnie profesjonalnie dbając o założenia biznesowe klienta.