In legibus magis simplicitas quam difficultas placet. (I.2.23.7)

W prawie podoba się bardziej prostota niż zawiłość.
Relacja z II Kongresu Firm Rodzinnych Forbes | Magazyn Forbes 2/2021
2021-01-28

W lutowym numerze Magazynu Forbes możecie Państwo zapoznać się z relacją, podsumowaniem z II Kongresu Firm Rodzinnych Forbes.

Fundacja rodzinna winna być bardzo elastycznym mechanizmem, którego statut można w bardzo łatwy sposób ukształtować i dookreślać zasady czerpania korzyści z fundacji.' - r.pr. Piotr Grabowski podkreślał w rozmowie z Forbes Polska podczas II Kongresu Firm Rodzinnych Forbes.
W oczekiwaniu na publikację projektu ustawy o fundacji rodzinnej zachęcamy do przeczytania artykułu w najnowszym numerze magazynu Forbes, podsumowania Kongresu, który wskazał walecznych, wytrwałych, zjednoczonych i przede wszystkim pracowitych polskich przedsiębiorców.

'Bywa jednak, że proces sukcesji ma ciemniejszą stronę. Z badania Forbesa wynika, że tylko połowa firm ma plan B., gdyby nie znalazła sukcesora. Być może 2021 r. przyniesie uregulowanie fundacji rodzinnych. To rozwiązanie bardzo pożądane i bardzo potrzebne. Tak naprawdę to główny element sukcesji, który spaja majątek rodzinny w jednym miejscu i zapobiega jego rozproszeniu w kolejnych pokoleniach. Oprócz oczywistych korzyści rozwiązania wymaga jednak przemyślenia dodatkowych kwestii. W przypadku dziedziczenia ustawodawca powinien uporać się np. z kwestią zachowku. Niezbędna jest też chociażby swoboda kształtowania statutu fundacji.'


Relacja z II Kongresu Firm Rodzinnych