In legibus magis simplicitas quam difficultas placet. (I.2.23.7)

W prawie podoba się bardziej prostota niż zawiłość.
Kiedy odpowiadamy za długi swojego przedsiębiorstwa? | Daria Leszczyk
2020-12-15

Kiedy odpowiadamy za długi swojego przedsiębiorstwa? 

Uzależnione jest to przede wszystkim od formy prowadzenia działalności gospodarczej. Inaczej  kształtuje się odpowiedzialność jednoosobowych przedsiębiorców czy wspólników spółek osobowych, a inaczej wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

  • jednoosobowa działalność gospodarcza
  • spółka jawna
  • spółka komandytowa
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Kiedy warto pomyśleć o zmianie formy prawnej?

Przede wszystkim wskazać należy, że nie ma uniwersalnych reguł, które pozwolą zarówno na wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności, jak i rozwiązań prawnych prowadzących do zmiany dotychczasowej formy prawnej na tę docelową. Zarówno forma prawna, jak i droga do jej osiągnięcia w każdym przypadku powinna być dostosowana do specyfiki prowadzonego biznesu, w tym wymogów prawnych stawianych dla określonego typu działalności oraz otoczenia prawno-biznesowego (licencje i koncesje, dofinansowania, umowy z kluczowymi kontrahentami czy kredyty).

Warto jednak regularnie zadawać sobie pytanie, czy wykorzystywana forma prowadzenia biznesu jest optymalna i czy nie warto pomyśleć o jej zmianie bądź o dywersyfikacji ryzyk wynikających z obecnej działalności gospodarczej.

Zapraszamy do przeczytania całego artykułu adw. Darii Leszczyk opublikowanewgo na łamach magazynu Rynek Zabawek

 


PLIKI DO POBRANIA