- Strukturyzacja właścicielska na potrzeby sukcesji firm rodzinnych | adwokat Urszula Brzezińska
- Strukturyzacja majątkowa a sukcesja w biznesie | adwokat Urszula Brzezińska
- Fundacja rodzinna jako ważny element w sukcesji firm rodzinnych | Kongres Firm Rodzinnych
- Szukajmy szans w tym kryzysie - Debata Forum Firm Rodzinnych Forbes 2020
- Fundacjo rodzinna - dokąd zmierzasz? | Beata Krzyżagórska-Żurek i Piotr Grabowski dla Magazynu Forbes
- Kiedy odpowiadamy za długi swojego przedsiębiorstwa? | Daria Leszczyk

'Nie należy zwlekać z dochodzeniem przysługującego nam roszczenia majątkowego. Może bowiem okazać się, że roszczenie uległo przedawnieniu i nie ma możliwości dochodzenia jego wykonania przez dłużnika. Wielokrotnie pomimo niezapłaconej faktury czy niewykonania zobowiązania przez klienta bądź kontrahenta, wierzyciel nie robi nic poza wzywaniem dłużnika do zapłaty lub wykonania zobowiązania, a czas mija - na korzyść dłużnika.
Upływ czasu, niewykonanie swojego obowiązku przez dłużnika, nierealizowanie swoich uprawnień przez wierzyciela może wywołać negatywne skutki prawne dla uprawnionego, w tym brak możliwości dochodzenia spełnienia świadczenia przez dłużnika, a więc utratę przysługującego wierzycielowi prawa. Należy pamiętać bowiem, że instytucja przedawnienia ma na celu ochronę dłużnika, a nie wierzyciela, a w związku z powyższym wierzyciel nie powinien pozostawać w stanie bezczynności zaspokojeniu przysługującego mu roszczenia.
Przedawnieniu z zakresu stosunków cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, ulegają roszczenia majątkowe. Nie ulegają przedawnieniu np. roszczenia właściciela nieruchomości o wydanie mu nieruchomości, roszczenia o naruszenie dóbr osobistych...'
Cały artykuł do pobrania
- Przedawnienie roszczeń w prawie cywilnym | r.pr. Luiza Kwaśnicka (705 KB, *.pdf)
